#Shqiptar Instagram Photos & Videos

See related and similar tags

1 minute ago

🔸️Luftëtarë Shqiptarë, 25. 4. 1903🔸️ 🔹️Art: London News🔹️ - #albania #albanian #shqiperia #shqiptar #skenderbeu #gjergjkastrioti #ilir #illyrian

220
3 minutes ago

Prende the Goddess of Love and Beauty🌹 . 🇬🇧/🇺🇸: Prende is the goddess of love and beauty in Albanian mythology. Therefore, she is analogous to Venus in Roman mythology and Aphrodite in Greek mythology [1]. She is also the wife of Perëndi, the supreme god in Illyro-Albanian mythology [2], thus connecting her to Illyrian mythology. Once Christianity spread to Albania, Prende became associated with Saint Anne, mother of Virgin Mary. Later on, she became known as Saint Veneranda, taking the Latin adaptation from Venus —> Venera —> Veneranda [1]. Prende also continued in Albanian culture as the Albanian word for “Friday” - “premte.” Her connection to Illyrian mythology and her well-established presence in Albanian mythology supports an Illyrian-Albanian mythological continuity. . 🇦🇱: Prende është hyjnesha e dashurisë dhe bukurisë në mitologjinë shqiptare. Pra, ajo është e ngjashme më Venusin e mitologjisë romake dhe Afroditën e mitologjisë greke [1]. Ajo është gruaja e Perëndit, zoti supremë e mitologjisë iliro-shqiptare [2]. Kështu ajo lidhet edhe me mitologjinë ilire. Sapo krishterimi u përhap në Shqipëri, Prende u lidh me Shën Ana, nëna e Virgjëreshës Meri. Më vonë, ajo u bë e njohur si Shën Veneranda, duke marrë përshtatjen latine nga Venus -> Venera -> Veneranda [1]. Gjithashtu Prende vazhdoi në kulturën shqiptare në fjalën shqipe “premte.” Lidhja e saj me mitologjinë ilire dhe praninë e saj të mirë në mitologjinë shqiptare mbështesin një vazhdimësi mitologjike ilire-shqiptare. ——————————————————————————— Sources: [1] “The Christian Saints of Albania,” by Elsie, Robert [2] “Die Mythologie der Albaner - Perëndi”, by Maximilian Lambertz (1973 ) [3] “Indo-European Etymological Dictionary,” by Pokorny ——————————————————————————— Tags: #Medaurus #BibliothecaIllyrica #Illyria #Illyrian #Illyrians #IllyrianHistory #AlbanianHistory #Dardania #Dardanian #Dardanians #IndoEuropean #IndoEuropeans #Albania #Albanian #Albanians #Shqip #Shqipe #Shqiptar #Shqiptarët #Autochthonous #Autokton #History #Language #Culture #Mythology #AlbanianMythology #Venus #Aphrodite #Prende #Premte ——————————————————————————— Painting: William-Adolphe Bouguereau “La Naissance de Vénus”

60
9 minutes ago

Bold choices today. A more intense tomorrow. #MaseratiGhibli #Maserati

71
10 minutes ago

All of me ❤️ ▫️ ▫️ ▫️ ▫️ #couple #Luxembourg #couplegoals #lotoflove #mylife #albaniancouple #shqiptar #albanianbeauty

100
20 minutes ago

Heeèyy milet duydunuz muu!!!????? KIM GELIYORRR...... KALBIMIZI ÇALANLAR GELIYOR🦋 @akinakinozu @rebrusahin #love #kosova #shqiptar #turkiye #hercai #hercailover #akinakinozu #rebrusahin #akru #reymir 💟💞💙💗💛💝💚💝💙🖤💙

20
28 minutes ago

Aju kujtohet hiti??😜😹 Post @kuletat ➖➖FOLLOW per me shumë @kuletat Follow: @kuletat Follow: @kuletat ⬅️ Follow: @kuletat ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖ follow my friend @ta djega ⬅️ ➖➖ ➖➖ ➖➖ ➖➖ #albania #kosovo #prishtina #tirana #prizren #peja #gjakova #ferizaj #dorators #dafinators #ledrizlla #kidator #xhensilator #samantator #kida #rina #trukapo #luanator #butriors #noizy #shkup #albaniangirl #mitrovica #butrintimeri #humor #fero #luanavjollca #muzik #city #shqiptar

200
41 minutes ago

mos i kllx kerkujt😂😂😂 Follow per 6k❤ @o_shqiiptar follow @o_shqiiptar ☟ ☟ ☟ ☟ ☟ ☟ ☟ ☟ 〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰 #freestyle #shqiptar #prishtina #ghetogeasy #noizy #gjakova #presheva #shkupi #tetova #kida #kidator #butrintimeri #fero #getinjofan #mozzikfans #ledrizlla #ledrivula #gjilan #tirana #kosovo #albania #albanian #shqip #muzik #trend #yes #no #love #tayna

380
58 minutes ago

Post @kuletat ➖➖FOLLOW per me shumë @kuletat Follow: @kuletat Follow: @kuletat ⬅️ Follow: @kuletat ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖ follow my friend @ta djega ⬅️ ➖➖ ➖➖ ➖➖ ➖➖ #albania #kosovo #prishtina #tirana #prizren #peja #gjakova #ferizaj #dorators #dafinators #ledrizlla #kidator #xhensilator #samantator #kida #rina #trukapo #luanator #butriors #noizy #shkup #albaniangirl #mitrovica #butrintimeri #humor #fero #luanavjollca #muzik #city #shqiptar

310
59 minutes ago

Follow | @arbi_lyrics | for more🙏🏻🌟🔥🖤 . . . . . . . . . #music #genre #song #songs #melody #hiphop #rnb #pop #love #rap #dubstep #instagood #beat #beats #kosov #prishtina #prizren #shqiperia #shqiptar

60
1 hour ago

Kur Allahu e do një popull Ai i sprovon ata, kurrë mos harroni Këtë. Çfarëdo që të kalosh do të të afrojë pranë Allahut. __________________________________________Përmes vështirësisë besimtari arrin durimin dhe  mëson vlerën e lehtësisë. Përmes vështirësive  besimtari e kupton se vetëm Allahu mund t’i japë ndihmë atij nga shqetësimi.  Përmes vështirësive  besimtari kthehet prapa te Allahu dhe  afrohet me Të. Dhe me të vërtetë, është që përmes vështirësisë  testohet besimi dhe sinqeriteti ynë. . Vështirësitë që ne kalojmë në këtë jetë janë një mënyrë për të arritur një gradë dhe status më të lartë në tjetrën. Ato janë gjithashtu një mjet i dëbimit dhe pastrimit për mëkatet tona të shumta, dhe një mjet i zakonshëm për të na mësuar përulësinë dhe mirënjohjen. . Hasan el-Basri (R.A ) përmendi: "Mos i fyeni fatkeqësitë që vijnë dhe fatkeqësitë që ndodhin, sepse ndoshta në diçka që nuk ju pëlqen do të jetë shpëtimi juaj, dhe mbase në diçka që preferoni do të jetë humbja juaj. ____ Profeti (saw ) tha: "Shpërblimi më i madh vjen me sprovën më të madhe. Kur Allahu e do një popull Ai i sprovon ata. Kushdo që e pranon atë fiton kënaqësinë e Tij, por kushdo që është i pakënaqur me atë fiton pakënaqësinë e Tij" (Sunen At-Tirmidhi 2396 ). . Për më tepër, "Në Ditën e Kiametit, kur njerëzve që kishin vuajtur pikëllimin u jepet shpërblimi i tyre, ata që nuk do të dëshironin lëkurat e tyre të ishin prerë në copa me gërshërë kur ishin në Dunia" (Sunen At-Tirmidhi 2402 ). . #Përkthyernga @islamic___qoutes _____________________________ ---Ai që ndihmon që dikush të udhëzohet fiton shpërblim nga Allahu,bëhu një nga ata persona.Bëj TAG dikujt nga shoqëria e familja juaj⚘.--- _________________________________ • #Follow -> @islamic___qoutes °°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° °°••••••••°°°°°°°°••••••••°°°°°°° #followme #quran #august #qoutes #family #deen #islam #muslims #instagood #love #smile #usa #albania #kosova #shqiptar #people #l4l #hd1234 #autumn #colours #life #hadiths #girls #amazing #beauty #quran

541
121
4 minutes ago

@curvy berlin: 2020-Kalender vorbestellen über www.curvyberlin.de! Das ist Dorentina, die in Wien wohnt. Hoffentlich kommt sie bald mal nach Berlin oder ich nach Wien, damit ich sie in den Kreis meiner CURVY BERLIN-Fotomodelle aufnehmen kann. 😊 Sie wäre neben @ledi hysenj die zweite Albanerin, die bei CURVY BERLIN mitmachen würde. Folgt @doxxrentina und verhaltet Euch wie immer respektvoll! #curvyberlin #curvymodel #curvy #wien #österreich #albanerin #albanien #vienna #kosovo #shqiptar #schönbrunn #wienerwald #austria #hamburg #köln #münchen #frankfurt #dresden #bodypositive #plussize

4759
2 hours ago

Not your basic bitch!!!

5313
2 hours ago

Barcelona ✖️ Real Betis Qelloni rezultatin e sakt dhe shpallu fans i javes, poashtu fitoni share profilin tuaj . Deri ne oren 21;00 komentet jane te arsyeshme 👊🏻.

37587
2 hours ago

💐

133
1 hour ago

Bei welcher Team wird er wechseln? ❤ Which team will he switch to? ❤Schreibt eure meinungen! ❤🥰 #xs23 #shaqiri #shaqirixherdan #kosovo #albania #kosovoboy #shqiptar #shqipe #liverpoolfc #liverpool #shalke04 #galatasaray #fcbasel #basel #bayernmunich #fcbayernmünchen #monaco #bestfriends #champion #switzerland

842
2 hours ago

🎀 ᴋᴀʀᴛᴏʟɪɴᴀᴛ ᴍᴇ ᴍᴏᴍᴇɴᴛᴇᴛ ᴍᴇ ᴛᴇ ʙᴜᴋᴜʀᴀ ᴛᴇ BEBiT 🎀 Flower EDITION ___________________________ Permbajtja e paketes = 6 Kartolina personale ___________________________ 🎀SOT UNE MBUSHA 12 MUAJSHE 🎀 ___________________________ Follow in Instagram @miresevjen_bebi ___________________________ ♠️ ɢᴊɪᴛʜᴄᴋᴀ ᴘᴇʀ ʙᴇʙɪɴ ♠️ ᴅɪᴛᴀʀɪ ♠️ᴋᴀʀᴛᴏʟɪɴᴀᴛ ᴍᴇ ᴍᴏᴍᴇɴᴛᴇᴛ ᴍᴇ ᴛᴇ ʙᴜᴋᴜʀᴀ ᴛᴇ ꜱʜᴛᴀᴛᴢᴀɴɪꜱË ♠️ ᴋᴀʀᴛᴏʟɪɴᴀᴛ ᴍᴇ ᴍᴏᴍᴇɴᴛᴇᴛ ᴍᴇ ᴛᴇ ʙᴜᴋᴜʀᴀ ᴛᴇ ʙᴇʙɪᴛ ♠️ ʙʟᴜᴢᴀ ᴘᴇʀ ᴍᴀᴍᴀᴛ ꜱʜᴛᴀᴛᴢËɴᴀ ___________________________ #sqipe #germania #kartolinat #miresevjenbebi #baby #shtatzania #shtatzani #martesa #vajze #shtatezani #nena #babies #albanian #albaniangirl #albanianboy #albanien #albanianbaby #shqiptar #shqiptarbaby #albanischenuset #mami #bebi #perbebim #femije #instakids #perfemije #albaniancouples

80
2 hours ago

💙ᴋᴀʀᴛᴏʟɪɴᴀᴛ ᴍᴇ ᴍᴏᴍᴇɴᴛᴇᴛ ᴍᴇ ᴛᴇ ʙᴜᴋᴜʀᴀ ᴛᴇ BEBiT💙 BLAU EDITION Permbajtja e paketes = 6 Kartolina personale ___________________________ 💙SOT UNE MBUSHA 12 MUAJSH 💙 ___________________________ Follow in Instagram @miresevjen_bebi ___________________________ ♠️ ɢᴊɪᴛʜᴄᴋᴀ ᴘᴇʀ ʙᴇʙɪɴ ♠️ ᴅɪᴛᴀʀɪ ♠️ᴋᴀʀᴛᴏʟɪɴᴀᴛ ᴍᴇ ᴍᴏᴍᴇɴᴛᴇᴛ ᴍᴇ ᴛᴇ ʙᴜᴋᴜʀᴀ ᴛᴇ ꜱʜᴛᴀᴛᴢᴀɴɪꜱË ♠️ ᴋᴀʀᴛᴏʟɪɴᴀᴛ ᴍᴇ ᴍᴏᴍᴇɴᴛᴇᴛ ᴍᴇ ᴛᴇ ʙᴜᴋᴜʀᴀ ᴛᴇ ʙᴇʙɪᴛ ♠️ ʙʟᴜᴢᴀ ᴘᴇʀ ᴍᴀᴍᴀᴛ ꜱʜᴛᴀᴛᴢËɴᴀ ___________________________ #sqipe #germania #kartolinat #miresevjenbebi #baby #shtatzania #shtatzani #martesa #vajze #shtatezani #nena #babies #albanian #albaniangirl #albanianboy #albanien #albanianbaby #shqiptar #shqiptarbaby #albanischenuset #mami #bebi #perbebim #femije #instakids #perfemije #albaniancouples

100
1 hour ago

Arnavutluk'ta bakıcı dükkanı ve geleneksel giysileri içinde Arnavutlar 1913. . . . . . #albania #tiran #arnavutluk #arnavutluk 🇦🇱 #balkangöçmenleri #balkanlar #rumeligöçmenleri #rumeli #rumelibalkan #nazanlarumeli #shqiptar

120
Load More ↓